Duyuru Duyuru Module
Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.
Blogs Sayfa Başlığı Module
Taşı Sil Katla
Blog Home Module
Katla
 • Filtre
 • Bloglar
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar
İçerik bulunamadı
Daha çok göster
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
 • Abonelikler
Hepsini Sil
yeni mesajlar
Please log in to your account to view your subscribed posts.
 • Üye Blogları (Hepsi)
  İstatistikler
  Last Post
Hiç blog bulunamadı.

It seems you belong to more than 1 blog. Please select a blog that you want to create the blog entry to.

İlk blog postanızı oluşturmadan önce blog kanal başlığını ve açıklamasını girerek kendi blog kanalı oluşturunuz.

Blog kanal adı boş bırakıldığı takdirde, kullanıcı adı yerine kullanılır
Blogunuzun hakkında insanlara bir şeyler anlatın. BB Kode izin verilmez.
Daha fazla blog ayarları görmek ister misiniz? Gelişmiş ayarlar git.
Blog Son Yorumları Blog Son Yorumları Module
Katla
 • Emrah Burulday üyenin avatarı
  [QUOTE=Emrah Burulday;839][CENTER][URL=http://img339.imageshack.us/i/79929895.jpg/][IMG]http://img339.imageshack.us/img339/2914/79929895.jpg[/IMG][/URL][/CENTER]

  Fiberin çalışma prensibi temel optik kurallarına dayanır. Bir ışın demeti az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama geçerken geliş açısına bağlı olarak yansıması ( tam yansıma) yada kırılarak ortam dışına çıkması (bu istenmeyen durumdur) mantığına dayanır.
  Kablo 3 kısımdan oluşur.
  İNDİS: Bir ışık ışınının madde içersinde ilerlemesine gösterilen zorluk katsayısı
  KIRILMA İNDİSİ: Işığın boşluktaki hızının madde içerisindeki ışık hızına oranına kırılma indisi denir.
  NÜVE: Işığın içerisinde ilerlediği ve kablonun merkezindeki kısımdır. Çok saf camdan yapılmıştır ve esnektir. Yani belirli sınırlar dahilinde eğilebilir cinsine göre çapı tek modlu veya çok modlu oluşuna göre 8 mikrometre ile 100 mikrometre arasında değişir (not: insan saçı 100 mikro metre civarındadır).
  KILIF: Tipik olarak 125 mikrometre çapında nüveyi saran ve fibere enjekte edilen ışının nüveden çıkmasını engelleyen kısımdır aynı nüve gibi camdan yapılmıştır ancak indis farkı olarak yaklaşık %1 oranında daha azdır bu indis farkından dolayı ışık ışını nüveye enjekte edildikten sonra kılıfa geçmez (aşırı bir katlanma ya da ezilme yoksa) ışın kılıf nüve sınırından tekrar nüveye döner ve böyle yansımalar dizisi halinde nüve içerisinde ilerler.
  KAPLAMA: Optik bir özelliği olmayan kaplama polimer veya plastik olabilir bir veya birden fazla katmanı olabilir. Optik bir özelliği yoktur sadece fiberi darbe ve şoklardan korur.

  .................................................[/QUOTE]
 • Emrah Burulday üyenin avatarı
  [QUOTE=Emrah Burulday;838]Günümüzde kullandığımız bilgisayarların özelliklerinden bahsederken özellikle işlemcisinden bahsedilir ve bunların çalışma frekansları o bilgisayarın hızını belirlemede ön önemli kıstas olduğu açıktır. Şu an kullanılan, Intel firmasının ürettiği 80286, 80386, 80486 ve nihayetinde Pentium serisi birer mikroişlemcilerdir. (Microprocessor). İşlemciler kendi başlarına pek işe yaramazlar ve bellek, giriş-çıkış ünitelerine ihtiyaç duyarlar.Eğer bu üç yapıyı ( CPU, RAM ve I/O ) bir araya getirip bir kılıf içine aldığımızda ortaya çıkan yapıya mikro denetleyici (microcontroller) denir.
  Bilgisayar teknolojisi gerektiren uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış olan mikro denetleyiciler, mikroişlemcilere göre basit ve ucuzdur. Artık günümüzde birçok ürünün içinde mikro denetleyiciler yer almaktadır. Mesela yeni çıkan klimaları ve buzdolaplarını yakından inceleyin. Mutlaka sıvı kristal bir gösterge ekranına sahiptir ve tuşlarla bu makineleri kontrol etmekteyiz. Bu kontrol etme olayını bize mikro denetleyiciler sağlar. Veya arabamızda özellikle yeni olanlarında mutlaka bir tane mikro denetleyici vardır. Bu mikro denetleyici merkezi kilit sistemini ve gösterge panelini ve/veya klimayı kontrol eder ve bunlar hakkındaki bilgileri bize ekranda veya göstergelerle bize anlatır. örnekleri arttırmak mümkün. ışte bu tür kontrol ve hesaplama olayları için mikro denetleyicileri kullanabiliriz. ıstersek bir robot bile yapabiliriz.
  Günümüzde birçok mikrodenetleyici üreticisi mevcuttur ve bunlar ihtiyaç duyulan işleme göre farklı mikro denetleyiciler üretmektedirler. Ama basite indiğimizde mikro denetleyici mimarisinde çok az bir değişim vardır ve bu mikro denetleyiciler yapı itibariyle hemen hemen aynıdır.
  Bir projeye başlamadan önce mikro denetleyiciyi seçerken, uygulamada kullanacağımız mikro denetleyicinin ne tür özelliklerinin olması gerektiği iyice kavranmalıdır. Bu tür özellikler,
  1. Kesme sayısı
  2. I/O port sayısı
  3. Programlanabilir dijital paralel giriş / çıkış
  4. Programlanabilir analog giriş / çıkış
  5. Dahili belek tipi ve kapasitesi
  6. Kayan nokta hesaplaması
  ....................................................

  dosya ektedir...[/QUOTE]
 • Emrah Burulday üyenin avatarı
  ALGHAFORM.COM Özel bloğudur.Alghaformun tanıtılması ve alghaformda varolan güncelleşmelerin paylaşılacağı alandır
İstek İşleniyor...
X