[1.1] Proje Kavrami
Proje bir amaç için gelistirme, arastirma için yapilan ve yapilacak olan kavramlar olarak yer alsada üiversite ve dengi okullar için bu kavram yillarca alinan egitimin uygulamaya dökülerek amaca uygun çalismalardaki son sinav olmaktadir. Iste bu yüzden bir ögrenci için proje kapsami bence hayatinin diger yarisi için çok uygun temel ve çok güzel bir baslangiçtir. Eger ögrenci projesi ile yenilik ve avantaj getirebiliyorsa yada sistemleri yürütebiliyorsa egitimini tamamlamis ve üretim moduna geçmeye baslamis demektir. Ama bu asla var olan ve daha iyisi için yapilmayan projeler için çok büyük bir gerçegi ortaya koymaktadir.
Sonuç olarak mutlak olarak alinan proje mutlaka bir yenilik yada özellik içermeli ve yapitaslari içermelidir. Aksi halde yapilan bir is arastirma mantiginin disina çikip kopyalama durumuna girer!. Iste bu yüzden gelismekte olan ve ihtiyaç duyulan bilgisayar destekli Robot Kol (eng: Robot ARM) tasarimini proje olarak seçtim.
[1.2] Projemin Hedef ve Kapsamlari
Projede hedef robot kol mantigini daha esneklestirip bilgisayar destekli insan kol yapisinin yerini alabilecek bir yapiyi olusturmaktir. Kol piyasada üretilen assagida görülen modellerden farkli olarak daha ekonomik ve genis acili kullanima hitap etmesi için yüksek hassaiyetli bir sistemi ayni zamanda düsük ama hizli hassasiyeti düsük olarkta çalisabilecek bir yapidada çalisabilmesi vede asil olarak bilgisayar yazilim yapisinin open-source mantigiyla kullanim alanlarinin artirilip sistem için sistem degilde herhangi bir olay için tasarim mantiginin getirilmesidir. Bu yüzden mekanik açidan sorunsuz olabilmesi için eklem serbestligi getirmeye çalisacagim.